همان طور که می دانیم اولین کاری که باید بعد از نصب ویندوز یا تهیه و نصب یک سخت افزار جدید همانند مودم ، کارت گرافیک ، کارت صدا ، موس ، کیبورد ، مانیتور و ... نصب درایور قطعه یا قطعات مورد نظر می باشد که به این عمل اصطلاحا" شناساندن قطعه به ویندوز می گویند. کامپیوتر برای بهره گیری از تمام امکانات و کارایی های آن قطعه و همچنین استفاده صحیح و بهینه از آن قطعه نیاز به نصب درایورهای مخصوص آن قطعه را دارد ، که معمولا این درایورها درون سی دی به همراه قطعه عرضه می شود. اما مسأله اصلی روش نصب این درایورها می باشد که در هر قطعه و با توجه به زمان خرید قطعه و یا نوع ارایه شرکت فروشنده متفاوت می باشد. من در اینجا سعی کردم روش کلی نصب تمام قطعات سخت افزاری را بیان کنم. بنابراین در ادامه مطلب با من همراه باشید، ضمنا" این ترفند برای اولین بار از ترفند سی تی ارایه می شود.در کل 4 راه برای نصب درایور انواع سخت افزارهای موجود در کامپیوتر موجود می باشد که بستگی به شرکت فروشنده متفاوت می باشد:


نوع اول : Plug & play

در این نوع قطعات سخت افزاری که به تازگی رواج بسیاری یافته و همان طور که از نامش پیداست (نصب کن و استفاده کن یا به اصطلاح خودمونی تر نصب کن و حاشو ببر! ) پس از نصب قطعه مورد نظر و بالا آمدن ویندوز متوجه می شویم که سیستم به طور اتوماتیک خودش قادر به شناختن قطعه می کند و دیگر نیاز به نصب درایور ندارند، در حقیقت درایور این قطعات در ویندوز موجود می باشد و نیازی به نصب ندارند.

مانند: بسیاری از انواع مودم ها ، کارت گرافیکها و... که جدیدا" به بازار روانه شده اندنوع دوم : Autorun

در این نوع از سخت افزارها، شرکتهای تولیدی کار را برای مشتریان خود تا حد بسیار زیادی راحت کرده اند ؛ به طوری که پس از نصب قطعه ، سی دی درایور آن را داخل سی دی رام قرار می دهیم و پس از اجرای Autorun ، برنامه نصب درایور ظاهر می گردد که بنا به دستورات گفته شده عمل کرده و تا پایان عملیات نصب مراحل را دنبال می کنیم تا نصب به طور کامل به پایان برسد، نصب این نوع از درایورها که امروزه بیشتر رواج پیدا کرده همانند نصب یک برنامه ساده روی کامپیوتر می باشد.

مانند: اکثر کارت صداها ، کارت گرافیکها ، مادربوردها و همچنین وسایل جانبی مثل وب کم ، موس ، کیبورد و...نوع سوم : سرچ اتوماتیک

در این نوع سخت افزارها که امروزه کمتر تولید می شوند درایور درون سی دی ولی بدون Autorun می باشد.

مانند : مانند بعضی مودم ها ، کارت رسیورها ، کارت کپچرها و قطعات جانبی مانند انواع مانیتور و...

برای نصب این قطعات باید مراحل زیر را طی کنیم:

1- روی آیکون MY Computer واقع در Desktop راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

2- به سر برگ Hardware رفته و گزینه Device Manager را انتخاب کنید.

3- در این صفحه لیست کلیه سخت افزارهای موجود بروی کامپیوتر (چه نصب شده چه نصب نشده) نمایان می شود، به طوری که قطعاتی که به درستی روی کامپیوتر نصب شده اند در داخل گروه سخت افزاری مربوط به خود می باشند، اما قطعاتی که نصب نشده اند با علامت سوال زرد رنگ در لیست مشخص شده اند.

خوب، از میان سخت افزارهایی که علامت سوال در کنارشان موجود است سخت افزاری را که قصد دارید درایورش را نصب کنید انتخاب و روی آن راست کلیک کنید. (ترفند سی تی)

4- سپس از میان گزینه های ظاهر شده گزینه Update Driver را انتخاب کنید.

5- در صفحه ظاهر شده گزینه (Instal from a list or soecific location (Advance را انتخاب کرده و Next را میزنیم.

6- سپس در صفحه ظاهر شده تیک گزینه اول یعنی Search removable media را میزنیم و تیک گزینه دوم یعنی Include this location the search را برمیداریم. (توجه کنید که سی دی مورد نظر داخل سی دی رام باشد)

7- دوباره گزینه Next را می زنیم تا کامپیوتر به طور اتوماتیک شروع به جستجوی درایور مورد نظر کند و آنرا بیابد.

8- پس از یافتن درایو معمولا پیغامی می آید مبنی بر اینکه آیا درایور مورد نظر صحیح است که در پاسخ گزینه Yes را انتخاب می کنیم و مراحل نصب به پایان میرسد.

تذکر: اگر احیانا" باز هم درایور مورد نظر پیدا نشد از روش زیر استفاده کنید.نوع چهارم : سرچ دستی

در این نوع نصب که معمولا" خیلی کم با آن برخورد می کنید درایور نه به صورت Aoturun قابل نصب می باشد نه سرچ اتوماتیک ویندوز قابلیت یافتن درایور را دارد.

مانند : برخی مودم ها ، کارت رسیورها و برخی سخت افزارهای دیگر ...

پس باید به طور دستی اقدام به جستجو برای یافتن درایور کنیم؛

در این روش که شباهت بسیاری به نوع سوم دارد مراحل 1 تا 5 نوع سوم را طی می کنیم، سپس مراحل زیر را دنبال می کنیم:

6- در صفحه ظاهر شده تیک گزینه اول یعنی Search removable media را برمیداریم و تیک گزینه دوم یعنی Include this location the search را می زنیم.

7- سپس در قسمت Browse دکمه Browse را میزنیم تا کادر تعیین محل درایور باز شود.

8- در این کادر درایو سی دی رام (درایوی که سی دی درایور در آن است) را انتخاب می کنیم و پس از نشان دادن اطلاعات داخل سی دی رام فولدر درایور را یافته و ابتدا نام فولدر قطعه و سپس نام فولدر مدل قطعه را می یابیم و آنرا Ok میکنیم.

9- پس از طی این مراحل ویندوز شروع به یافتن درایور می کند که پس از یافتن آن معمولا" به طور اتوماتیک نصب می شود که کار نصب دریور به پایان رسیده است.نکات:

1- اگر محل درایور درون سی دی مشخص نبود باید تک تک فولدرهای موجود در فولدر درایور سی دی را مورد بررسی و سرچ قرار دهیم.

2- با استفاده از این روش می توانید مکان دقیق درایور قطعه خود را درون سی دی بیابید و آن پوشه را درون هارد خود ذخیره کنید تا از این به بعد هر زمانی که نیاز به نصب قطعه مورد نظر داشتید (مثلا" زمانی که ویندوز خود را تعویض می کنید) بدون هیچ مشکلی و به سرعت قطعه خود را به کامپیوتر بشناسانید ، همچنین اگر زمانی سی دی درایور قطعه از بین رفت یا بدلیل خراش و ترک قابل اجرا نبود نسخه پشتیبان آن را دارید و می توانید به سرعت نصب کنید.

3- این ترفند برای اولین بار از ترفند سی تی ارایه می شود.

4- این روش بیشتر زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که شما درایور قطعه مورد نظرتان را ندارید و به دنبال آن درایور هستید.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 12 اردیبهشت 1390    | توسط: بهنام مبارکی    |    | نظرات()